SHINRIN YOKU – czyli jak praktykować kąpiele leśne.
Czy wiedzieliście, że 21 marca obchodziliśmy nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także Międzynarodowy Dzień Lasów? Z tej okazji chcemy przybliżyć Wam tzw. kąpiele leśne (z jap. „shinrin-yoku”).
Kąpiele leśne to rodzaj terapii naturalnej wywodzącej się z Japonii, która przynosi udowodnione przez naukowców korzyści dla organizmu. Wspiera nasz układ immunologiczny, działa niezwykle odstresowująco i antydepresyjnie.
Sztuka kąpieli leśnych to wchodzenie w kontakt z matką naturą poprzez nasze zmysły, dlatego gdy już znajdziesz się w lesie pamiętaj o tych kilku zasadach:
- Zarezerwuj sobie czas, nie śpiesz się, nie zerkaj nerwowo na zegarek.
- Wycisz telefon. Nie korzystaj z aparatu czy innych urządzeń, które mogłyby Cię rozpraszać.
- Nie planuj trasy, daj się prowadzić swojemu ciału.
Las stwarza wiele możliwości nawiązania więzi z naturą, która wspiera naszą wrodzoną zdolność regeneracji. Wybierz to co najbardziej Ci odpowiada – spaceruj po lesie, połóż się na ziemi, przytul się do drzewa. Zaangażuj wszystkie pięć zmysłów. Chłoń las. Wsłuchaj się w szum liści i śpiew ptaków, rozkoszuj się zapachem lasu, podziwiaj otaczającą Cię przyrodę, połóż dłonie na pniu drzewa lub zanurz stopy w strumieniu. Możesz także spróbować medytacji czy jogi.
Kąpiele leśne można praktykować w każdym zakątku świata - wszędzie tam, gdzie rosną drzewa. Na naszym terenie mamy dwa wspaniałe obszary idealnie nadające się do uprawiania leśnych kąpieli:
- Rezerwat "Las lipowy Obrożyska"
- Popradzki Park Krajobrazowy.
Szukając miejsca na praktykę shinrin yoku dowiedz się jak najwięcej o wybranym lesie (np. jakie gatunki drzew w nim rosną). Małymi krokami ucz się jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym człowiekiem.
Zapraszam do przeczytania fascynujących książek Petera Wohllebena (najsłynniejszy obecnie leśnik świata):
- "Dotknij, poczuj, zobacz"
- "Sekretne życie drzew".